تاریخ انتشار: 96-11-20 18:11:24 جمعه
نمایش: (115)

آشنایی با عملکرد یخچال فریزر

اساس یک چرخه‌ی یخچال مکانیکی 


در شکل زیر اساس چرخه‌ی یک  یخچال معمولی را شرح داده ایم. در داخل مدار سرمایش، یک مبرد‌ سرد قرار گرفته است. پیچه‌های خنک کننده‌ی درون یخچال در طرف چپ مدار در دمای پایین و فشار کم جای گرفته اند. طرف راست مدار نیز میزبان پیچه‌های چگالنده‌ی خارج یخچال است که دمای این قسمت بالا و فشار زیاد است. معمولاً مایع و بخار در هر دو طرف مدار دارای تعادل فازی هستند. همچنین اگر قصد خرید یخچال فریزر یا کسب اطلاعات بیشتری را دارید با متخصصین فروشگاه اینترنتی یکنام همراه باشید.

متراکم کننده یا همان کمپرسور مبرد را به داخل کشانده، آن را به طور بی‌دررو متراکم می‌ کند ، و با فشار زیاد به چگالنده می ‌دهد. در اینجا بخاطر بالاتر بودن دمای مبرد نسبت به دمای هوای اطراف چگالنده، مبرد گرمای Qh را از دست داده و بخشی از آن به مایع تبدیل می‌شود. حال مبرد به طور بی ‌دررو به داخل تبخیر کننده منبسط می‌شود. وقتی مبرد انبساط پیدا کرد ، به طور قابل ملاحظه ‌ای شروع به خنک شدن می کند، این روند آنقدر پیش می رود که دمای مبرد‌ درون پیچه‌ تبخیر کننده از دمای اطراف خود پایین تر است. این مبرد در جهت گرفتن گرمای Qc  از اطراف خود فعالیت می کند، این گرما را خنک می‌ کند و بخشی از مبرد شروع به تبخیر شدن می کند. این مبرد سپس به قسمت متراکم کننده وارد می شود تا چرخه‌ دیگری آغاز شود. مانند شکل زیر متراکم کننده معمولاً با یک موتور الکتریکی که به انرژی ورودی نیاز دارد به کار می‌افتد و در طی هر چرخه روی مبرد کار W را انجام می ‌دهد.

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر

 آشنایی با عملکرد یخچال فریزر

اموزش استفاده و کار با یخچال فریزر

بهینه سازی مصرف انرژی یخچال فریزر

مقدمه

بدلیل مسائل اقتصادی و کمبود منابع انرژی، برای تأمین شرایط مطلوب زندگی، راهی بجز استفادة بهینه از وسایل رفاهی و افزایش کیفیت آنها باقی نمی‌ماند. نیاز به بعضی از این وسایل آنقدر زیاد است که بایستی آنها را در مجموعة ضروریات زندگی دسته‌بندی نمود. دور از ذهن نیست که آمار استفاده هر خانوار از یخچال و فریزر بیشتر از یک دستگاه باشد. اگرچه یخچال فریزر بطور دائم مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی مصرف انرژی آن دائم نیست. مصرف عمدة انرژی الکتریکی توسط کمپرسور صورت می‌گیرد. هر یخچال فریزر قسمتی دارد (ترموستات/کنترلر دما) که توسط آن دمای یخچال فریزر کنترل می‌شود و کمپرسور برحسب نیاز، روشن و خاموش می‌شود و به همین علت مصرف انرژی آن دائم نیست.

بطور متوسط یخچال فریزر 30% برق مصرفی یک خانوار را تشکیل می‌دهد و در صورت رعایت الگوی مصرف این عدد حدود 50% می‌باشد.

گروه‌های مختلفی می‌توانند باعث کاهش مصرف انرژی در این زمینه شوند که در ذیل به بررسی اجمالی هرکدام پرداخته می‌شود:

الف) سازندگان یخچال فریزر

با توجه به اینکه در داخل کشور از دانش فنی قدیمی برای ساخت یخچال فریزر استفاده می‌شود، و در دنیا بهینه‌سازی‌های بسیاری در سالهای اخیر انجام شده است، برآورد می‌شود بتوان 70% مصرف انرژی را به این صورت کاهش داد. سر فصلهای ذیل را در این زمینه می‌توان برشمرد:

1-      بهینه‌سازی مبرد.

2-      بهینه‌سازی کمپرسور.

3-      بهینه‌سازی عایقبندی

4-      بهینه‌سازی چیدمان قسمتهای داخلی.

5-      بهینه‌سازی قسمتهای جذب کننده و دفع کنندة گرما.

ب) استفاده کنندگان

چگونگی استفاده از هر وسیله اهمیت قابل توجهی دارد که بی اعتنایی به آن علاوه بر اینکه می‌تواند موجب ازبین رفتن وسیله شود، می‌تواند موجب کارآمد نبودن وسیله شود. مثلاً اگر یخچال فریزری که برای شرایط آب و هوایی سردسیر طراحی و ساخته شده است در منطقة گرمسیر بکار گرفته شود، نه تنها هیچ تضمینی برای سالم ماندن مواد غذایی درون آن نیست بلکه مصرف انرژی آن نیز بیشتر از مقدار اعلام شده خواهد بود و دستگاه نیز زودتر از حد معمول فرسوده خواهد شد.

بنابراین استفاده کننده هنگام خرید یخچال فریزر بایستی از فروشنده راهنمایی بخواهد و با دقت، دستگاه مناسب با نیاز خود را تهیه نماید.

درصورتیکه استفاده کننده بداند با رعایت چند نکتة کوچک چقدر می‌تواند مصرف برق خود را کاهش دهد، مسلماً نسبت به این موضوع مشتاق خواهد بود. نکاتی از قبیل:

1-      انتخاب دستگاه بهینه و متناسب با نیاز.

2-      محیطی که یخچال فریزر در آن قراردارد.

3-      فاصلة اشیاء مجاور با یخچال فریزر.

4-      چگونگی استفاده از فضای داخلی یخچال فریزر.

5-      تأثیر باز و بسته کردن درب یخچال فریزر روی مصرف انرژی و عملکرد یخچال.

6-      نگهداری یخچال فریزر (برفک زدایی ، اطمینان از سالم بودن نوار درزبند، تمیز کردن و ...)

7-      اصلاح فرهنگ و دانسته‌های غلط

آشنایی با عملکرد یخچال فریزر

ج) فروشندگان

بدلیل آنکه استفاده کننده فقط هنگام خرید بایستی موارد مؤثر در انتخاب یخچال فریزر را بررسی کرده و تصمیم‌گیری نماید، منطقی است که فروشنده اطلاعات جامعی در این زمینه داشته باشد و صادقانه مشتری را راهنمایی نماید. مواردی از قبیل مصرف انرژی، شرایط اقلیمی، ظرفیت‌های یخچال فریزر ، ویژگیهای هر مدل و تأثیر آن در طولانی مدت و ...

فروشندگان بایستی دقت لازم را در مورد حقیقی بودن گواهی‌های محصول و تقلبی نبودن آن مبذول‌دارند.

د) کنترل کنندگان کیفیت

کیفیت هر محصول بوسیلة شاخص‌های تعریف شده‌ای سنجیده می‌شود. این شاخص‌ها توسط مراجع و سازمانهایی به محصول اعطا می‌شود. همواره در مراحل مختلف امکان تقلب و انحراف از واقعیت وجود دارد و مراجع ذی‌ربط می‌بایست اطمینان کافی را برای استفاده کننده ایجاد نمایند.

همچنین برای اطلاع از قیمت یخچال فریزر در فروشگاه اینترنتی یکنام به لینک زیر مراجعه کنید.

 

لیست قیمت یخچال فریزر

لیست قیمت یخچال فریزر

 

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*

کد QR

منو

مقایسه 0