تاریخ انتشار: 95-12-09 12:12:38 دوشنبه
نمایش: (1223)

اصول حفظ و ایمنی و نگهداری از یخچال ها

در مطالب قبلی پیرامون آموزش خرید یخچال فریزر بحث کردیم و توانستیم به یک جمع بندی کلی برسیم، البته در رابطه با گازهای مورد استفاده در یخچال و همچنین دو نوع از گازهای موجود بکاررفته در این محصول بررسی کوتاهی انجام دادیم و همچنین به بحث در مورد نحوه عملکرد یک یخچال و چگونگی کارکرد آن توضیح دادیم. در این مطلب قصد داریم به بحث در رابطه با اصول حفظ و نگهداری این محصول مورد نیاز بپردازیم تا شما بدانید که همه آن چیزی که لازم است در خرید خلاصه نمی شود و باید به امور نگهداری اش هم توجه نمود.

اصول حفظ و ایمنی یخچال ها

 

یخچال ها یکی از اصلی ترین وسایل مورد استفاده در آشپزخانه به شمار می روند . اصلی ترین دلیل استفاده از یک یخچال ، تلاش برای حفظ و نگهداری مواد غذایی و سالم ماندن آن در گذر زمان است . یخچال ها به دلیل ساختار پیچیده و قطعات متنوعی که در دل خود جای داده اند ، دارای قیمت های نسبتا بالایی هستند . قیمت بالای یخچال ها باعث می شود تا تعمیر یا تعویض آنها به کرات ممکن نباشد.

بنابر این باید همواره از یخچال خود به خوبی مراقبت کنید و اصول ایمنی لازم برای حفظ آن را رعایت کنید تا عمر یخچال شما به حداکثر ممکن برسد و بتوانید بیشترین بهره وری را از یخچال خود داشته باشید . در این مقاله به نکات اصلی و اصول اساسی حفظ و نگهداری یخچال ها می پردازیم.

نحوه قرارگیری یخچال و مکان مناسب برای آن

    
قبل از راه اندازی و استفاده از یخچال فریزر ، باید  آن را به صورت صحیح در مکانی مناسب قرار دهید . در اصطلاح عامیانه یخچال شما باید تراز باشد یا به عبارتی دیگر دارای شیب طولی و عرضی نباشد.
به هیچ عنوان با كشیدن سیم یخچال ، دوشاخه را از برق خارج نکنید . همیشه دو شاخه را محكم گرفته و به طور مستقیم آن را از پریز خارج کنید.
در زمان جابجایی یخچال فریزر حتما مراقب باشید که کابل در زیر یخچال قرار نگیرد و به آن آسیبی نرسد.
هنگامی كه دستگاه یخچال فریزر روشن است  از زدن دست مرطوب به قسمتهای خیلی سرد خودداری کنید . در صورت انجام این کار دست شما به آن قسمتها خواهد چسبید.
قبل از تمیز كردن محیط داخلی یخچال ، دوشاخه را از برق خارج نمایید . هرگز با دستان خیس داخل محفظه فریزر را لمس نکنید ، احتمال برق گرفتگی در این شرایط بسیار بالا است.
از آسیب زدن ، خم كردن، كشیدن و پیچاندن كابل برق جدا خودداری کنید  چون باعث آتش سوزی و برق گرفتگی می شود . هم چنین از متصل بودن سیم زمین (ارت) مطمئن شوید.
ظروف شیشه ای را داخل فریزر قرار ندهید ، احتمال شکستن این ظروف وجود دارد.

  
دستان خود را وارد ظرف نگهداری یخ ننمایید زیرا بر اثر كار كردن یخ ساز خودكار امكان وارد آمدن جراحت وجود دارد.
در صورتی که در منزل خود فرزند خردسال دارید ، مانع از استفاده آنها از فریزر شوید . یک یخچال به هیچ عنوان ابزار مناسبی برای بازی خردسالان نیست . 
به هیچ عنوان نگذارید تا کودکان از دستگاه بالا رفته، روی آن نشسته ، روی آن ایستاده و یا از درب آن آویزان گردند . این موارد  باعث آسیب دیدن دستگاه گردیده و در صورت پرت شدن فرد امكان وارد آمدن جراحت نیز وجود دارد.

  

مراقبت از کودکان در کار کردن با یخچال فریزر

  
دستگاه یخچال فریزر را از طریق سیم خودش به برق متصل نمایید زیرا استفاده از سیم رابط باعث بالا رفتن ولتاژ خروجی پریز شده و باعث قطع برق می گردد.
همچنین یخچال را در محلی قرار دهید که در صورت بروز حادثه بتوانید سریعا سیم آن را از برق جدا نمایید .
یخچال را در مکانی نصب کنید که در معرض گرما ، نور مستقیم آفتاب و رطوبت قرار نداشته باشد . 
دمای محیطی که یخچال در آن قرار می گیرد نباید کمتر از 5 درجه سانتیگراد باشد . دمای کمتر از پنج درجه روی كاركرد یخچال فریزر تاثیر می‌گذارد.
در صورت آسیب دیدگی کابل برق ، باید آن را توسط سرویسكار مجاز یا كارخانه سازنده تعویض کنید تا از بروز مشکلات بعدی جلوگیری کنید.

  
به هیچ عنوان طول سیم برق را تغییر ندهید .احتمال بروز آتش سوزی و یا برق گرفتگی در این موارد وجود دارد . 
برای جلوگیری از  خطر برق گرفتگی ، یخچال  باید از طریق سیم ارت به زمین متصل شود . عدم رعایت اتصال صحیح باعث برق گرفتگی خواهد شد.
اگر اطلاعی در مورد نحوه اتصال سیم ارت ندارید حتما با یک برقکار مجرب تماس بگیرید .
یخچال را در مجاورت دستگاه های حرارت زا مثل گاز، شوفاژ و آب گرمکن قرار ندهید.
لوله های پشت یخچال را حداقل دو بار در سال تمیز کنید . این کار باعث جریان یافتن بهتر هوا در پشت یخچال خواهد شد.

  
غذاهای داغ را در یخچال نگذارید و روی غذاها را با درب یا محافظ های مخصوص بپوشانید، بخار متصاعد از آن باعث بروز  برفک بیشتر شده که برای زدودن آن ها باید انرژی زیادی مصرف شود.

  
از مصرف پارچه و ورق های نایلونی بر روی طبقات یخچال فریزر و نیز چسباندن ظروف به یکدیگر که مانع جریان مناسب هوا می گردند خودداری نمایید.
در صورتی که یخچال خود را به تازگی خریده اید ، پس از اتصال به برق بگذارید یخچال حداقل 3 ساعت به صورت خالی کار کرده تا سرمای داخل آن به میزان کافی برسد.

 

نگهداری و حفاظت از یخچال فریزر

   
یکی از اصلی ترین عوامل در خراب شدن وسایل برقی مانند یخچال، قرار گرفتن در مکان های خاک گرفته و کثیف شدن آن هاست. بنابراین بهتر است حداقل سالی دو مرتبه یخچال خود را جابجا کرده و محیط پیرامون آن را تمیز کنید . برای شستشوی بدنه خارجی و فضای داخلی یخچال ، محلول آب و جوش شیرین بهترین گزینه برای شما خواهد بود  . در زمان تمیز کردن یخچال حتما آن را از برق جدا نمایید . این مساله باعث می شود تا هم از خطر برق گرفتگی در امان باشید و هم مصرف انرژی شما کاهش پیدا کند .
بنابر بررسی های صورت گرفته بر روی لوازم برقی و دستگاه های الکترونیکی ، ضعف و نوسانات برق شهر (حتی نوساناتی که برای ما محسوس نیست)  یکی از مهمترین عوامل خرابی و از کار افتادگی لوازم الکتریکی است.

 

نگهداری از یخساز یخچال

برای جلوگیری از این نوسانات و بهبود عملکرد یخچال خود بهتر است از یک ترانس استفاده نمایید . 
پس از اتمام نصب و راه اندازی این محصول، بهتر است حدود 20 قالب یخ ابتدایی و هم چنین هفت لیوان آب نخست را دور برییزید . . يخها و آبهاي اوليه به احتمال بالا حاوي ذرات داخل لوله شلنگ آب و يا منبع تغذيه آب بوده و یا ممکن است بوی آنها را بدهند. در صورتی که یخچال شما به صورت طولانی مدت خاموش بوده است نیز بهتر است این عمل را انجام دهید .

  
قرار دادن قوطی های نوشابه در قسمت یخساز خودکار ، موجب خرابی انها در دراز مدت می شود. بنابراین از انجام این کار بپرهیزید .
ظروف سفالی یا کریستالی را در یخساز قرار ندهید . احتمال شکستن این ظروف در اثر انقباض وجود دارد . 
به هیچ عنوان دست خود را در محل خروجی یخساز قرار ندهید . احتمال آسیب رسیدن به دستان شما و هم چنین بدنه یخساز نیز وجود دارد.

  
بهتر است در بعضی مواقع ظرف يخ را تكان داده تا سطح يخ پايين برود و يخ بيشتري در آن جا گيرد. به صورت طبیعی یخها روی هم قرار می گیرند و در صورت رسیدن ارتفاع آنها به حد مشخص ، تولید یخ متوقف می شود .
اگر یخ تولید شده دارای رنگ است ، سريعا با مركز سرويس تماس حاصل فرماييد.
در صورت مسدود شدن یخ در مسیر خروجی، یخچال از کار خواهد افتاد، بنابراین حواستان به این مورد هم باید باشد.

  
ليوان را در فاصله مناسب از خروجي يخ نگهداريد. اگر ليوان خيلي نزديك به محل توليد قرار داده شود ، احتمال خارج نشدن يخ وجود دارد.

  
موارد و نکات مذکور در بالا، اصلی ترین نکات در حفظ و نگهداری این محصول هستند . رعایت موارد فوق باعث عمر طولانی مدت یخچال شما خواهد شد و با رعایت آنها نیاز به تعمیرش به شدت کاهش پیدا خواهد کرد.

  

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*

کد QR

منو

مقایسه 0