تاریخ انتشار: 95-12-09 13:12:33 دوشنبه
نمایش: (1704)

فناوری های جدید یخچال ها

در مطالب قبلی به نحو گسترده ای پیرامون راهنمای خرید یخچال فریزر ، و همچنین در رابطه با مسائل زیست محیطی مربوطه و البته در مورد نحوه عملکرد یخچال فریزرها بحث نمودیم و حتی به بررسی اصول نگهداری و حفاظت از یخچال فریزر نیز پرداختیم. در اینجا قصد داریم شما را با تکنولوژی ها و فناوری های جدیدی که در این محصول پر ارزش بکار رفته آشنا سازیم.

فناوری های جدید یخچال ها 

 

یخچال فریزرهای امروزی در مقایسه با انواع قدیمی آن به انبوهی از سیستم ها، تکنولوژی ها، فیلترهای تصفیه، وسایل جانبی، ویژگی ها و قابلیت ها مجهز شده اند و دارای کارایی و عملکردی کاملا متفاوت با یخچال های قدیمی هستند. در این مقاله قصد دارید جدید ترین تکنولوژی های مورد استفاده در یخچال ها را مطرح کرده و به بررسی آنها بپردازیم. بنابراین در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

 

موارد مختلفی هستند که در رابطه با این امر می توانیم مطرح کنیم. برای نمونه فیلتر ها و همچنین لامپ های بکار رفته در یخچال و برفک آب کن های این محصول، به نوعی تحت تاثیر تکنولوژی قرار گرفته اند که در ادامه به کلیه آنها اشاره می کنیم.

  
فیلتر تصفیه آب

 

فیلتر تصفیه آب موجود در یخچال ها آب را بدون حذف مواد معدنی آن تصفیه می کند . با قرار گرفتن این فیلتر ها در یخچال ، دیگر لازم نیست نگران ناخالصی های آب باشید و می توانید با خیال راحت از آبی کاملا سالم بهره ببرید . وقتی رنگ فیلتر تصفیه آب عوض شود (پس از حدود یک سال استفاده) ، زمان عوض کردن آن فرا رسیده است.

  
لامپ های ال ای دی داخلی و خارجی

 

این لامپ ها با داشتن بیشترین بازده انرژی در برابر سایر لامپ ها ، امکان مشاهده بهتر و استفاده راحت تر از مواد داخل و پر کردن لیوان ها از آب و یخ را فراهم می کنند. این لامپ ها دارای مصرف انرژی بسیار پایین و تولید گرمای کمی هستند و دارای عمر نسبتا طولانی نیز می باشند.

  
دکمه های دیجیتال برای تنظیم درجه یخچال و فریزر

 

این دکمه ها به شما کمک می کنند تا بتوانید به راحتی دمای یخچال خود را تنظیم نمایید.

 

Modern Refrigerators with New Technologies

  
دکمه های کنترل لمسی

  

دکمه های کنترل لمسی با استفاده از تکنولوژی سنسور نوری ساخته شده اند و  امکان انتخاب سریع و آسان هر کدام از عملکرد ها را برای شما فراهم می کنند.

  
برفک آب کن اتوماتیک

 

یکی از مشکلات همیشگی در یخچال های معمولی برفک زدن یخچال و حذف دستی آن ها بود. این تکنولوژی باعث می شود تا برفک های موجود در یخچال شما با فشردن تنها یک کلید حذف شوند.

  
قفسه های داخلی قابل تنظیم

 

قابلیت تغییر ارتفاع قفسه های داخلی باعث می شوند تا بتوانید مواد مختلف با ابعاد متفاوت را به راحتی در داخل یخچال خود قرار دهید.

  
ظروف ویژه نگهداری تخم مرغ یا نوشیدنی ها

  

این ظروف باعث می شوند تا بتوانید از فضای یخچال خود به صورت بهینه تری استفاده کنید  و نظم بیشتر فضای داخلی یخچال را برای شما به ارمغان می آورند.

  
دکمه های تنظیم کننده رطوبت

  

قابلیت تنظیم رطوبت در داخل یخچال باعث خواهد شد تا بتوانید میوه ها و سبزیجات را به صورت کاملا تازه در اختیار داشته باشید. این ویژگی بسیار مورد توجه خانم های خانه دار می باشد و برای کسانی مناسب است که خریدهای زیاد را انجام می دهند.

  
محفظه بار

 

هدف اصلی طراحی محفظه بار کاهش انرژی مصرفی یخچال و جلوگیری از هدر رفتن سرمای داخلی یخچال است. از طریق محفظه بار می توانید به اشیای پر استفاده ای مانند بطری های نوشیدنی و شیشه های سس بدون باز کردن کل درب یخچال، دسترسی داشته باشید.

  
زنگ هشدار باز ماندن درب

 

اگر درب یخچال کاملاٌ بسته نشود و برای مدتی باز بماند، صدای آژیر شما را از آن آگاه ساخته تا از هدر رفتن سرما و انرژی جلوگیری کنید.

  
سیستم جریان هوای چندگانه (Multi Air Flow)

 

در این سیستم، دریچه های متعددی برای جریان یافتن هوا داخل یخچال تعبیه شده است . این تکنولوژی باعث می شود تمامی طبقات یخچال با سرعت مناسب و به صورت یکنواخت سرد شوند.

  
سیستم Biosilver

  

این سیستم در قسمت خشک کن محفظه نگهداری سبزیجات قرار گرفته است .با تزریق یون نقره ، رشد قارچ، باکتری و مخمر در یخچال شما از بین خواهد رفت.

  
لاستیک ضد باکتری دور درب Bioshield

 

لاستیک های دور درب بایو شیلد دارای خواص ضد باکتری هستند که باعث می شوند تا باکتری دور درب یخچال تشکیل نشود . سیستم های جریان هوای چندگانه،  بایو سیلور و بایو شیلد، در تلاش هستند تا مدت زمان حفظ و ماندگاری مواد غذایی را افزایش دهند.

  
سیستم Nanosilver

  

این فناوری توسط شرکت سامسونگ معرفی شد . نانو سیلور با استفاده از نانوذرات نقره، باکتری ها را از بین می برد. این سیستم در یخچال ها، ماشین های لباسشویی، دستگاه های تهویه مطبوع، خوشبو کننده های هوا و جارو برقی ها کاربرد دارد و در اکثر محصولات شرکت سامسونگ استفاده می شود .

   
کمپرسور خطی

 

کمپرسور خطی فناوری بسیار مدرن و پیشرفته ای است که با کم کردن نقاط اصطکاک در کمپرسور معمولی از ۴ به یک نقطه، باعث کاهش سروصدا و افزایش طول عمر کمپرسور می شود. در کمپرسورهای معمولی اجزاء چرخان باعث اتلاف انرژی می شوند اما کمپرسور خطی با اتصال مستقیم به موتور، صدا و تلفات کمتری در انرژی ایجاد میکند. بنابر برآوردهای انجام شده یخچال های دارای کمپرسور خطی، 30 درصد کمتر از یخچال هایی که دارای کمپرسورهای معمولی هستند انرژی مصرف میکنند.

  
رفع کننده بوی بد کاتیکان (Catechin Deodorizer)

  

کاتیکان دارای آنتی بیوتیک طبیعی و خاصیت آنتی اکسیدان است و به صورت مستقیم از چای سبز به دست می آید . کاتیکان از پیری زودرس جلوگیری کرده و در دیرتر فاسد شدن مواد غذایی نیز مؤثر است. این ماده در اخرین یخچال های  شرکت ال جی استفاده شده است تا علاوه بر طولانی تر شدن عمر مواد غذایی ، از انتشار بوی بد در فضای یخچال نیز جلوگیری کند.

   
یون سبز

 

فرمالین یک ماده معدنی است که به وسیله برخورد با آب موجب الکترولیز مولکول های آب و تولید یون سبز می شود. یون های سبز یکی دیگر از موادی هستند که باکتری های موجود در یخچال را از بین خواهند برد.

  
سیستم خنک کننده با یون سبز (green ion door cooling)

  

این فناوری نیز اخیرا توسط شرکت ال جی معرفی شده است .  سیستم خنک کننده با یون سبز از مجرایی که دارای ماده کاتیکان است و همچنین یون های سبز، برای ایجاد هوایی خنک، تازه و پاک در درون یخچال استفاده می کند . بر اساس این مکانیزم ، هوای تصفیه نشده از داخل مجرا عبور کرده و تصفیه شده و باکتری های آن توسط کاتیکان و یون سبز حذف شده و  هوای خنک پاک و خالص خروجی به همراه یون های سبز در جهات مختلف و در تمامی نقاط یخچال به طور یکسان پخش می شود. افزایش ماندگاری مواد غذایی و سالم ماندن آنها نتیجه این عملیات پیچیده است.

 

Green ion door cooling system

  
سیستم افزودن ویتامین (ویتاپلاس)

 

هدف اصلی از معرفی این تکنولوژی حفظ شادابی و تازگی میوه ها و سبزیجات در گذر زمان است . میوه ها و سبزیجاتی که داخل محفظه مخصوص یخچال قرار می گیرند، پس از گذشت چند روز به دلیل اکسیداسیون، رنگ طبیعی و تازگی خود را از دست می دهند. با ویتا پلاس ، تزریق تدریجی ویتامین بر روی این مواد انجام می گیرد تا تازگی انها حفظ شود .

  
پوشش آنتی باکتریال سیلور نانو

 

باکتری های موجود در هوا به راحتی می توانند  از دریچه های یخچال عبور کرده و باعث خراب شدن مواد غذایی شوند . برای جلوگیری از بروز این مشکل پوشش آنتی باکتریال سیلور نانو توسط شرکت سامسونگ ارائه شد. در این فناوری دیواره های داخلی یخچال که با ذرات نقره پوشش داده شده اند می توانند %99.9 باکتری ها را از بین برده، از تکثیر باکتری ها جلوگیری کرده و در نتیجه نگهداری بهداشتی و حفظ تازگی مواد غذایی را به بالاترین حد ممکن برسانند.

  
فن آوری Super Freeze

  

برای حفظ طعم دلپذیر و آبدار بودن مواد غذایی برای مدتی طولانی باید آنها را سریع تر منجمد کرد . فناوری سوپر فریز که توسط شرکت سامسونگ طراحی و عرضه شده است دقیقا همین کار را برای شما انجام خواهد داد.

  
زدودن آلاینده ها با فیلتر کربن اکتیو (زغال فعال)

 

وجود ناخالصی در مواد غذایی مساله ای غیر قابل جلوگیری است. ممکن است این ناخالصی ها همان میکروب ، باکتری، مواد سمی و آلوده کننده های دیگر باشند که باوجود درصد بسیار کم ، عملا تاثیر نامطلوبی را ایجاد می کنند، به گونه ای که طعم ، بو ، رنگ و خواص دیگر را تغییر می دهند . بنابر این برای حفظ کیفیت مواد غذایی باید این ناخالصی ها را حذف کرد . شیوه جذب سطحی راه حل مناسبی برای رفع این مشکل است و  حتی در بسیاری مواقع تنها شیوه موثر نیز می باشد.

  
چشم الکترونیک هوشمند

 

استفاده از چندین سنسور هوشمند برای تعیین ویژگی های درونی و بیرونی محیط یخچال مانند میزان دما و رطوبت باعث می شود تا بتوانید این مقادیر را به صورت دلخواه اندازه گیری کرده و یا تغییر دهید .

  
سیستم رفع کننده بوی بد هیبرید پلاسما

 

با این فناوری بوی بد موجود در داخل محفظه یخچال حذف می شود و دیگر لازم نیست که در زمان تمیز کردن یخچال عذاب بکشید و این بوی بد را تحمل کنید، همچنین این تکنولوژی باعث می شود تا مواد غذایی تازه تر بمانند و طعم آنها دچار تغییر نشود.


بسته آمونیاک خنک نگه دارنده (Coolpack)

 

هدف از استفاده از این بسته ها ، خنک نگه داشتن محفظه داخلی یخچال تا چند ساعت بعد از قطعی برق است.

  
فوم بدون آلودگی

 

فوم ها یکی از مواد کاملا ضروری در داخل یخچال ها هستند. این مواد به عنوان عایق در داخل یخچال به کار برده می شوند و با حفظ سرمای داخلی یخچال مانع از تبادل گرمایی می شوند. وجود این ماده برای افزایش طول عمر کمپرسور یخچال کاملا ضروری است. فوم های قدیمی از CFC یا اصطلاحاٌ گاز فریون ساخته می شدند به دلیل اثر تخریبی فریون بر روی لایه ازن  در سال های اخیر تولید و استفاده از آن بر اساس پروتکل مونترال ممنوع اعلام شده است . فوم های بدون آلودگی موادی عاری از CFC هستند.

  
 برطرف کننده بوی بد هیبرید پلاسما (Hybrid Plasma Deodorizer)

  

میوه ها و سبزیجات به تدریج گاز اتیلن تولید می کنند. در عین حال، برخی از آن ها نیز نسبت به این گاز بسیار حساس بوده و در اثر انتشار آن در فضا، فاسد شده و از بین می روند. سیستم برطرف کننده بوی بد هیبرید پلاسما با تجزیه کردن گاز اتیلن و از بین بردن آن، در حفظ تازگی و ماندگاری بیشتر مواد غذایی، از بین رفتن باکتری ها و برطرف شدن بوی نامطبوع بسیار تاثیر گذار است.

  
فیلتر بهداشتی Hygiene Fresh

 

این فیلترها از 4 بخش عمده شامل یک کیت فیلتر 4 لایه جهت از بین بردن غبار، قارچ، باکتری و بوی بد، فن منحصر به فرد، کانال مکش هوای داخل یخچال به منظور تصفیه هوا و یک فیلتر با پوشش نانو تشکیل شده اند و تا 99/99 باکتری را از بین می برند.

 

Hygiene-Fresh-System-Image

   
محفظه مواد غذایی Vacuum Fresh

 

استفاده از محفظه خلأ و خروج هوا باعث می شود تا فرآیند اکسیداسیون به تاخیر بیافتد و ماندگاری مواد غذایی به صورت قابل ملاحظه ای افزایش پیدا کند.

  
سیستم Twin Cooling Plus

 

یخچال های جدید مجهز به فناوری تویین کولینگ پلاس با داشتن مزیت کنترل بیشتر بر روی دما و رطوبت، باعث می شوند تا بخش یخچال رطوبت بیشتری در خود نگه دارد تا مواد غذایی و سبزیجات تازه بمانند و در عین حال در قسمت فریزر رطوبت کمتری وجود خواهد داشت تا بوی مواد غذایی با هم ترکیب نشوند.

  
چراغ آبی محفظه سبزیجات و میوه های تازه

 

استفاده از چراغ آبی رنگ در محفظه میوه ها و سبزیجات باعث تجدید فعالیت فوتو سنتزی در سبزیجات و میوه ها شده و در نهایت منجر به تازه و شاداب ماندن این مواد و حتی افزایش ارزش و ویتامین های موجود در آن ها می شود.

  
موتور BLCD

 

این موتور ها به صورت خودکار دور موتور در هر دقیقه (RPM) را تنظیم می کند. با داشتن این موتورها  گردش هوای سرد در داخل یخچال بر اساس عملکرد و کاربری یخچال تنظیم شده و مناسب ترین درجه برودت، برای دستگاه انتخاب می شود .

  
سیستم کاهش صدا در شب

 

این ویژگی باعث می شود تا موتورهای یخچال در شب با دور کمتری کار کنند و صدای تولیدی به صورت قابل ملاحظه ای کاهش پیدا کند.

  
Smart Eco System

 

بهره گیری از شبکه ای از سنسورهای هوشمند در این فناوری این امکان را فراهم کرده است که دما و رطوبت فضای داخلی یخچال ، بر اساس نحوه استفاده مصرف کننده و دمای بیرون تنظیم شود.

  
Vacuum Insulation Panel (VIP)

 

تکنولوژی VIP تلاش کرده است تا با باریک کردن دیواره های داخلی یخچال ، فضای داخلی ان را افزایش دهد. در این فناوری استفاده از عایق و ایجاد خلأ، دما را کنترل می کند و مصرف انرژی را کاهش می دهد.

  
فن آوری Super Cool

 

گذاشتن غذای جدید باعث بالا رفتن دمای یخچال می شود. هرچه مقدار غذا بیشتر باشد، یخچال باید انرژی بیشتری برای کنترل دما مصرف کند. این امر ممکن است باعث بالا رفتن دمای دیگر مواد غذایی درون یخچال شود. برنامه سرمایش سریع باعث می شود تا دمای یخچال به سرعت کاهش پیدا کرده و به این ترتیب علاوه بر ثابت نگه داشتن دمای قبلی، مواد جدید را به 2 درجه سانتیگراد کاهش دهد.

  
در پایان این مقاله باید به این نکته نیز اشاره نماییم که وجود این ویژگی ها در مجموع راحتی و جذابیت ظاهری بیشتری را برای یخچال فریزرها به همراه آورده است و بسیاری از آنان به کارایی بیشتر انرژی و یا طول عمر بیشتر مواد غذایی نیز کمک می کنند. اما در مقایسه با سایر یخچال ها باعث افزایش قیمت در زمان خرید و هم چنین هزینه تعمیرات خواهند شد. بنابر این سعی کنید یخچالی متناسب با بودجه و سلیقه و علایق و البته نیاز خود تهیه نمایید تا از داشتن آن در خانه خود لذت ببرید.

  

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*

کد QR

منو

مقایسه 0