تاریخ انتشار: 96-12-04 22:12:46 جمعه
نمایش: (151)

صفحه نمایش AMOLED چیست و چه مزایایی دارد؟

صفحه نمایش AMOLED چیست و چه مزایایی دارد؟

چند سالی است که در برخی از گوشی های هوشمند از صفحه نمایش AMOLED استفاده می شود و به همین دلیل در ذهن بسیاری از کاربران این پرسش شکل گرفته که صفحه نمایش AMOLED چیست و چه تفاوتی با دیگر صفحه های نمایش دارد؟

هدف فروشگاه اینترنتی یکنام در این نوشتار، پاسخ به این پرسش است. بنابراین در ادامه به معرفی ویژگی های صفحه نمایش AMOLED و مزایای آن می پردازیم و به شما خواهیم گفت که این نوع صفحه نمایش ها چه تفاوت هایی با سایرین دارند.

 http://uupload.ir/files/2tww_lcdvsamoled1-650x433.jpg

صفحه نمایش AMOLED چیست؟

اصطلاح AMOLED مخفف عبارت Active Matrix Organic Light Emitting Diode بوده و معنای آن «شبکه های فعالی از دیودهای ارگانیک تابنده نور» است.

در صفحه نمایش های AMOLED، تعدادی از لایه های کاتدی، آندی و ارگانیک بر روی ماده ای که از مدارات نمایشگر برخوردار است قرار داده می شوند. به صورت ساده می توان گفت که هر پیکسل جزئی از ماده ارگانیک می باشد که با استفاده از یک طرح نقطه نقطه به قسمت های کوچک و ریزی تقسیم می شود. هر کدام از این پیکسل ها قابلیت فعال شدن مجزا را دارند.

در مداری که ذکر آن رفت، ولتاژی به کاتد و آندی که برای پیکسل در نظر گرفته شده می رسد و به این ترتیب ماده ارگانیکی که مابین دو الکترود قرار داده شده تحریک می شود و پس از آن است که مدار قادر به انتشار نور می باشد.

در تکنولوژی AMOLED به جای استفاده از ماتریس منفعل از ماتریس فعال استفاده شده و افزون بر این 2 لایه نازک ترانزیستور نیز به کار گرفته شده. یکی از این لایه ها موجب آغاز شارژ خازن و دیگری موجب توقف شارژ می شود.

اما نکته مثبتی که در صفحه نمایش های AMOLED وجود دارد این است که به هنگام نمایش رنگ مشکی، پیکسل ها خاموش می شوند و این امر افزایش نسبت کنتراست را به همراه دارد. به همین سبب است که در صفحه نمایش های AMOLED میزان کنتراست بسیار بیشتر از صفحه نمایش های LCD است.

اما مشکلی که در صفحه نمایش های AMOLED وجود دارد این است که روشنایی آن ها آن چنان که باید زیاد نیست و همین امر موجب می شود که در این نوع صفحه نمایش ها، دید آن چنان که باید و شاید زیاد نباشد. ولی سامسونگ، که در اکثر گجت های جدید خود از صفحه نمایش AMOLED استفاده می کند، این مشکل را در نظر داشته و سعی کرده که با استفاده از صفحه نمایش های Super AMOLED درصدد رفع این مشکل برآید.

 http://uupload.ir/files/aof_lcdvsamoled-720x720.jpg

مزایای صفحه نمایش های AMOLED

برخی از مزایای صفحه نمایش های AMOLED عبارتند از:

1- ویدئوهای پر سرعت و متحرک بهتر به نمایش درمی آیند (به سبب آن که در صفحه نمایش های AMOLED، پیکسل ها به نسبت صفحه نمایش های LCD تا چند برابر سریع تر خاموش و روشن می شوند، تماشای فیلم های اکشن و ورزشی در این نوع صفحه نمایش ها لذت بیشتری دارد. چرا که تصاویر روان تر بوده و از کیفیت بهتری برخوردارند.)

2- مصرف انرژی در این نوع صفحه نمایش نیز به نسبت سایر پنل ها کمتر است.

3- کیفیت تصویر در این نوع پنل از باقی پنل ها بیشتر بوده و در واقع تصاویر از واقعیت و سرزندگی بیشتری برخوردارند.

 

 

 

 

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*

کد QR

منو

مقایسه 0