تاریخ انتشار: 97-10-12 10:10:54 چهارشنبه
نمایش: (368)

آموزش کامل تعویض کمپرسور کولر گازی

آموزش گام به گام تعویض کردن کمپرسور کولرگازی

در این مقاله می خواهیم روش تعویض کمپرسور کولرگازی را به طور کامل و قدم به قدم برای شما توضیح دهیم که چه نکاتی را باید رعایت کنید تا بتوانید کار تعویض را بدون عیب و نقص انجام دهید برای انجام این کار باید بدانید به چه ابزار و لوازمی نیاز دارید و قبل از انجام این کار چه مواردی باید سنجیده شود تا در زمان تعویض کمپرسور با مساله ای یا مشکلی روبرو نشوید و در کمترین زمانی که امکان دارد بتوانید کار باکیفیت و تمیزی را انجام دهید

لوازم و شرایطی که برای عوض کردن کمپرسور برآورد می شود:

خرید کمپرسور کولر گازی

وقتی اطمینان پیدا کردید که کمپرسور شما خراب است و می خواستید آن را عوض کنید و باید به خرید کمپرسور کولر گازی اقدام کنید پس حتما در نظر داشته باشید کمپرسوری که برای تعویض کردن انتخاب می کنید از لحاظ ظرفیت ، توان و قدرت با کمپرسور خراب یکی باشد.

بعد از اینکه مسائل بالا را در نظر گرفتید دو روش در جلوی شماست و توصیه ما روش اول است.

روش اول:

یا از همان برند و دقیقا از همان کمپرسوری که روی سیستم هست خریداری کنید در این مورد مشکلی وجود ندارد و راحت می توانید آن را عوض کنید.

روش دوم:

اگر کمپرسور که در سیستم نصب بوده در بازار موجود نیست و یا قیمت آن خیلی بالا است و ارزش ندارد آن را عوض کنید می توانید از جایگزینی کمپرسور با یک کمپرسور دیگر استفاده کنید ولی حتما باید به چند نکته در موقع خرید کمپرسور توجه داشته باشید:

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که همه کمپرسور ها ممکن است از بعضی لحاظ مشابه هم باشند ولی در ظاهر با هم متفاوت باشند و اگر به آن توجه نکنید سبب می شود به مشکلات زیادی برخورد کنید به طور مثال کمپرسور کولر گازی ال جی 25000 با کمپرسور کولر گازی سامسونگ 25000 از لحاظ موقعیت قرار گرفتن پایه ها فرق می کنند و اگر آن ها را اشتباه بخرید برای راه اندازی کردن آن باید پایه های کف کندانسور را بکنید تا بتوانید آن را با کمپرسور مچ کنید ممکن است بپرسید که چرا برای کولر LG از کمپرسور آن برند یعنی ال جی استفاده نمی کنیم چون بعضی اوقات کمپرسور کولری که می خواهید آن را عوض کنید در بازار موجود نیست یا قیمت آن بالا است و ارزش ندارد آن را بخرید پس باید بتوانید که این کار با کمپرسور شبیه به آن هم انجام دهید به همین خاطر باید از بیشترین تشابه هم استفاده شود و اینکه در صورتی که در نصب کردن کمپرسور غیر مشابه محدود هستید باید تمام دقت خود را به خرج دهید که لوله های کناری کمپرسور را جوری مرتب کنید که در موقع کار کمپرسور به کمپرسور برخورد نکند و در طی زمان علاوه بر تولید کردن صدا لرزش سبب سوراخ شدن لوله نشود.

ولی یک راهی که بتوانید پایه های کمپرسور غیر مشابه را مچ کنید این است که پایه های کف کندانسور را بکنید و محلی که می خواهید پایه را در آن قرار بگیرید را به وسیله دریل سوراخ نمایید تا سوراخ پایه کمپرسور در آن جای بگیرد.

بنابراین شما می توانید به وسیله این روش هر کمپرسور را جایگزین کمپرسور خراب و معیوب نمایید ولی اگر از نظر مالی و انتخاب محدود نیستید پیشنهاد می کنیم که حتما از همان برند و همان نمونه بخرید و جایگزین کنید.

تعویض کمپرسور کولر گازی

 

وسایلی که برای عوض کردن کمپرسور کولرگازی لازم است

توجه کنید که همه لوازمی که از آن ها نام می بریم صد در صد کاربردی هستند و تشریفاتی نیستند و اگر یک بار این کار را انجام بدهید مطمئن باشید به نتیجه می رسید که اگر هر کدام از وسایل را نداشته باشید کلی از وقت شما گرفته خواهد شد و کار شما هم سخت می شود بنابراین برای انجام دادن این کار حتما این وسایل را به صورت چک لیست داشته باشید.

-هوا گاز که چند نوع  دارد از انواع چهل کیلویی بگیرید تا اسپری هوا گاز مخلوط که یک ابزار تازه وتو می باشد و اگر به جوشکاری زیادی نیاز ندارید می توانید از آن استفاده نمایید.

-سیم جوش

-سمباده که برای تمیز کردن سطح روغنی برای جوشکاری بهتر به کار می رود.

-دستمال ساده یا حوله ای که برای خنک کردن لوله های بعد از جوشکاری استفاده می شود.

- فندک

-آچار تخت یا بکس 12، 13 و 14

-کپسول ازت برای شستن و نشت بابی سیستم

 -گازی که به دستگاه مربوط است

-پمپ وکیوم

-وسایل کار مثل پیچ گوشتی تخت و دوسو دمبارک یا انبردست ، آچار فرانسه

بعد از اینکه کمپرسور را تهیه کردید و آن را با مشخصاتش از نظر ظاهر و فنی مطابقت دادید حالا باید اقداماتی که برای تعویض کردن کمپرسور لازم است انجام دهید.

برق کمپرسور را قطع کنید:

اولین کاری که باید برای عوض کردن کمپرسور انجام دهید این است که برق سیستم را کامل قطع نمایید و نباید با سیستمی که برق در آن جریان دارد کار کنید می توانید برق کولرگازی سامسونگ را هم از مینیاتوری کامل قطع نمایید.

گاز سیستم را خالی نمایید:

گازی که در سیستم وجود دارد را کامل خالی کنید به صورتی که هیج گازی در سیستم نماند پس از اینکه گاز سیستم را تخلیه کردید باید لوله رفت و برگشت را باز نمایید تا از نبود گاز در سیستم اطمینان پیدا کنید اگر در زمانی که جوشکاری می کنید گاز در سیستم باشد زمانی که سرکمپرسور را باز می کنیدهمه موادی که ذوب شده است به صورت شما پرت می شود.

آماده کردن کندانسور

به دلیل اینکه عوض کردن کمپرسور یک کار سنگین و ظریف می باشد و احتیاج به دقت بالاتری دارد تلاش کنید اگر کندانسور را در ارتفاع نصب کرده اید حتما به جای مطمئنی انتقال دهید تا بتوانید در آرامش و امنیت ادامه کار را انجام دهید.

نکته:بعضی کمپرسورها در ارتفاع بالا و جاهای بد قرار گرفته اند وظیفه انتقال کمپرسور از ارتفاع به پایین با مشتری می باشد بنابراین قبل از برآورد کردن هزینه به مشتری جای نصب کمپرسور را هم مد نظر داشته باشید تا اگر خودتان مجبور شدید این کار را انجام دهید از نظر سختی و هزینه ضرر نکنید و یا این مساله را به مشتری هم بگویید تا در زمان کار با مشکلی روبرو نشوید.

باز کردن کندانسور

بعد از اینکه کندانسور را به یک جای مطمئن منتقل کردید حالا باید قاب کندانسور را باز نمایید شما باید همه قابی که در اطراف کمپرسور می باشد را کامل باز نمایید و همه ترمینال ها و سیم هایی که به کمپرسور ختم می گردند و سوکت کمپرسور را کامل باز نمایید توجه کنید که هیچ صدمه ای در زمان جوشکاری به سیم وارد نکنید.

بعد ازاینکه قاب را باز کردید با حوله خیسی یا دستمال خیس همه عایق های اطراف کندانسور را بپوشانید.

جوشکاری کردن و بازکردن سره لوله کمپرسور

بعد از آماده کردن این مراحل باید توسط هوا گاز لوله هایی که به کمپرسور متصل است را که یکی از آن ها به بالای اکومولاتور و دیگری به بالای کمپرسور وصل است را جدا نمایید توجه کنید که در زمان جوشکاری صدمه ای به لوله منتهی به کمپرسور وارد نکنید پس از اینکه جوش ها را بازکردید و آن ها را رهاسازی کردید منتظر بمانید تا لوله ها کمی خنک شود  یا توسط دستمال مرطوب از حرارت لوله ها کم کنید.

کپرسور را بیرون بکشید

پس از اینکه باز کردن جوش کمپرسور تمام شد باید سه عدد پیچ که در روی پایه های کمپرسور برای محکم کردن بسته است را باز نمایید پیچی که در عقب کمپرسور قرار دارد به خاطر فضای کمی که دارد خیلی سخت باز می شود و اگر آن ها را بخواهید با آچار فرانسه باز نمایید به مشکل بر خواهید خورد به همین خاطر از آچار تخت یا از آچار باکس برای این کار استفاده نمایید.

پس از اینکه پیچ پایه کمپرسور را باز کردید خیلی آرام به روشی که به لوله هایی که در اطراف کمپرسور هستند آسیبی وارد نشود آن را خارج نمایید باید کمپرسور جدید را جایگزین نمایید ولی قبل از جایگزینی دقت کنید که لاستیک لرزه پایه ها را نصب کرده باشید اگر آن ها را نصب نکنید پس از مدتی کمپرسور علاوه بر اینکه صدای زیادی دارد به خاطر لرزش و جابجا شدن زیاد صدمه به لوله های اطراف وارد می شود یا ممکن است لوله هایی که در اطراف کمپرسور وجود دارد نشت داشته باشد و کار شما بی فایده خواهد بود بنابراین حتما پیچ پایه های کمپرسور را سفت نمایید.

تست کردن موقت کمپرسور

تا اینجای کار همه مراحل را درست انجام داده اید ولی به خاطر اینکه مطمئن شوید کمپرسور سالم است باید قبل از جوشکاری کردن آن را تست نمایید تا از لحاظ کارکردن مشکلی داشته باشد  بتوانید آن را عوض کنید توجه کنید که تا قبل از جوشکاری کردن می توانید کمپرسور را عوض کنید ولی بعد از جوشکاری به هیچ عنوان فروشنده زیر بار خرابی آن نمی رود.

برای تست کردن لازم است که کمپرسور را سر جای خود نصب کنید و سوکت برق را جایگزین کنید و کولر را روشن نمایید بعد از اینکه کمپرسور را راه اندازی کردید مکش  ودهش آن را با دست تست نمایید تا از سالم بودن آن مطمئن شوید برای تست کردن کمپرسور نو هم همین اندازه تست کافی است و احتیاج به تست بیشتری ندارد به این معنی که انگشت خودتان را در جلوی دهش بگذارید و از دهش داشتن آن اطمینان پیدا کنید ولی بیشتر از سه ثانیه این کار را نکنید و برای مکش هم همین کاررا انجام دهید.

 

تعویض کمپرسور کولر گازی

حالا نوبت به شستن سیکل کولرگازی است و باید همه سیکل کولرگازی را قبل از اینکه کمپرسوررا نصب کنید شستشو دهید تا از آلوده بودن آن اطمینان پیدا کنید چون دلیل خراب بودن یا سوختن خیلی از کمپرسور ها فاسد شدن روغن به دلایل متفاوت می باشد مثل نصب نکردن تله روغن وکیوم نکردن و غیره که سبب کیپی در نقاط متفاوت شیر برقی می شود و سبب می شود کمپرسور بسوزد این روغن فاسد در همه سیکل پخش می شود و بعضی اوقات به بخش الکترونیکی کمپرسور می رود و خیلی سیاه می شود که به آن لجن می گویند.

شما از دو روش می توانید سیکل را شستشو دهید:

روش اول شستن سیکل کولرگازی (اسپلیت)با ازت

این یک روشی است که در همه جای دنیا مورد استفاده قرار میرد و برای شستن سیکل تهیه مطبوع از این روش استفاده می کنند. که توسط فشار بالای ازت اسپیلت را از هر روغن فاسدی خالی می کند این بهترین روشی است که شما می توانید از سلامت سیستم خود اطمینان پیدا کنید.

روش دوم شستن سیکل کولرگازی با گاز R22

این روش روش درست و اصولی نیست و اگر مجبور نیستند این کار را انجام ندهید ولی اگر مجبور شدید انجام این کار بهتر از انجام ندادن آن است.

به دلایل زیر شما نیابد سیکل کولرگازی را با R22 بشویید:

1-این گاز برای محیط زیست ضرر دارد و با انجام این کار مقدار زیادی از آن در سیستم رها می شود.

2-تاثیر پاک کردن آن مثل ازت نیست و سیستم را کلا پاک نمی کند.

3-از نظر هزینه به صرفه نیست

روش شستن سیکل کولرگازی با ازت

وقتی که سیستم باز است و کمپرسور روی کار بسته نیست می توانید یک بار برای شستن سیستم پنل داخلی و لوله های آن اقدام کنید و یک بار هم کندانسور و لوله های بیرونی را شستشو دهید.

برای انجام این کار باید یک مغزی و والف به سر لوله رفت متصل کنید و کپسول ازت را به آن وصل کنید و زمانی که ازت را باز می کنید و فشار به سیستم وارد می کنید همه روغنی که در پنل داخلی موجود است از لوله برگشت خارج گردد توجه کنید که این کار را چند بار انجام دهید و هر دفعه هم با کم و زیاد کردن فشار ازت انجام بدهید تا کامل روغنی که لجن شده بیرون رود.

بعد از اینکه سیکل داخلی را شستید حالا نوبت به کندانسور است که شما می توانید با متصل کردن گاز ازت به کندانسور مثل شستن اواپراتور انجام دهید با این تفاوت که فشار کمی برای شستشو دادن سیکل کندانسور نیاز است.

روش شستن سیکل با گاز R22

همان گونه که توضیح دادیم این روش را پیشنهاد نمی کنیم و تنها برای بالارفتن اطلاعات شما گفته می شود در این روش همه مراحل مثل روش شستن سیکل با ازت می باشد تنها فرق آن این است که شما باید یک بطری توزن تهیه کنید و قبل از اینکه سیکل را شستشو دهید در سیکل اضافه نمایید.به دلیل فشار کمی که گاز R22 دارد باید توزن تا حدودی روغن را حل کند تا در خارج کردن آن تصریح شود.

و نکته دیگر این است که شما باید به روش مایع گاز را به سیستم منتقل کنید تا توسط فشار جوشش آن روغن خارج گردد و تا وقتی که روغن لجن شده از سیستم خارج شد این کار را ادامه دهید ولی دقت کنید که در زمانی کوتاه گاز را به سیستم وارد نمایید و یکدفعه گاز را برای مدت زیادی در سیستم رها نسازید. در این روش برای محافظت کردن از صدمه به دست به دلیل سوختگی با گاز R22 حتما از دستکش استفاده نمایید.

پس از اینکه از تمیز شدن سیکل اطمینان پیدا کردید حالا باید کمپرسور را جوش دهید و با دقت لوله ها را جوش کنید و از نشت ندادن در جوشکاری اطمینان پیدا کنید و حتما در جایگذاری کردن لوله هایی که اطراف کمپرسور هستند دقت داشته باشید که هیچ تماسی با کمپرسور نداشته باشند تا به دلیل لرزش زیاد کمپرسور علاوه بر ایجاد نشدن صدای زیاد از سوراخ شدن آن هم جلوگیری کنید.

 

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*

کد QR

منو

مقایسه 0